Novinky

Analýza trhu s umenim za rok 2014

02.03.2016
Rok 2014 bol, podobne ako rok 2007, v mnohých aspektoch rokom rekordným. Pozrite si analýzu trhu s umením za rok 2014 najmä v kontexte s Andym Warholom, ktorý svetový trh s umením absolútne ovládol.

Trh s umením rekordne rástol, predali sa diela za 14 miliárd eur

13.03.2015
Trh s výtvarným umením vlani znovu zažil rekordný rok, keď sa na aukciách predali diela za 15,2 miliardy dolárov (asi 13,7 miliardy eur). Najžiadanejším umelcom na dražbách výtvarného umenia je podľa odborníkov Andy Warhol.

Andy Warhol Galéria Kassán

03.02.2015
Článok o Mihal Gallery na portáli AMIKASSA.SK.

OTVÁRACIA DOBA:
Pred návštevou je potrebné sa telefonicky ohlásiť na t.č. 0908 976 609 a dohodnúť si termín a počet návštevníkov.

Aktuality

Andy Warhol superstar

Warholová aukčná olympiáda

„Biznis art je krok, ktorý nasleduje po umení“
Andy Warhol

 

V dňoch od 8.11. do 11.11.2010 sa konali najdôležitejšie aukcie svetového umenia v troch najsilnejších aukčných spoločnostiach – Christies, Sothebys a Philips de Pury. Všetky aukcie sa realizovali v meste New York a pre obchod s umením znamenali ikonický prevrat. Hviezdny licitátor z aukčného domu Sothebys Tobias Meyer zdôraznil, že tieto aukcie mali obrovský úspech a znamenajú novú podobu umeleckého obchodu. Epicentrom tejto zmeny bol práve Andy Warhol, kultová postava umenia 20. storočia, ktorý nielenže naplnil očakávania týchto aukčných spoločností, ale ďaleko ich aj prekročil. Andy Warhol jednoducho rehabilitoval, posunul a vytvoril ďalší nový priestor na umeleckom trhu, ktorý hlavne vďaka nemu zažíva prvú etapu svojej renesancie po období svetovej hospodárskej krízy. Uvediem iba niekoľko faktografických údajov :

 

Počas týchto 4 dní sa v spomínaných aukčných spoločnostiach vydražilo 516 umeleckých diel umelcov tvoriacich v období prevažne druhej polovice 20. storočia v celkovej sume 674.000.000,- USD . 


Z týchto 516 umeleckých diel sa dražilo 45 od Andyho Warhola – vydražili sa všetky a to v celkovej hodnote 195.446.000,- USD, čo je takmer jedna tretina z celkovej sumy všetkých vydražených diel.

 
Najdrahšie predané dielo od Andyho Warhola bolo pod názvom „ Men in Her Life“ a vydražilo sa za sumu – 63,3 miliónov USD 


K ďalším TOP predaným Warholovým dielam počas týchto štyroch aukčných dní patrili :

  • „Coca-Cola“ – vydražená za 35,4 milióna USD
  • „Big Campbell's Soup Can with Can Opener (Vegetable)“ – 23,8mil. USD
  • „Campbell's Soup Can (Tomato)“ – 9 mil. USD
  • „The Last Supper“ – 6,8 mil. USD

Zároveň zdôrazňujem, že viac ako polovica zo spomínaných 45 vydražených diel Andyho Warhola sa predala za minimálne 100 - percentu vyššiu cenu, akou bola cena vyvolávacia. V prípade diela „ Brillo Box“ sa dokonca vyvolávacia cena 600.000,- USD vyšplhala v priebehu pár minút na konečnú neuveriteľnú sumu 3 miliónov USD a grafika na papieri z roku 1962 pod názvom „Dance Diagram“ sa vydražila za 1,5 milióna USD z vyvolávacej ceny 400.000,- USD. 


Aj napriek tomu, že svetová hospodárska kríza sa obchodu s umením dotkla iba okrajovo, takto rekordná rehabilitácia trhu s umením spôsobila doslova senzáciu a demonštrovala tým silnú platformu investície do umenia. Najdôležitejším momentom týchto štyroch silných aukčných dní je, že popri impresionistickom umení sa definitívne atestoval pop-art ako „ikonická“ línia umenia 20. storočia najmä v oblasti umeleckého obchodu, ale aj v oblasti teórie umenia a výtvarnej kritiky, čím častejšie sa prejavujúcej najmä v kvantite, ale aj v kvalite prezentácie pop-artových diel v najlepších múzeách a galériách sveta. A jeho hnacím motorom je ANDY WARHOL, ktorý posunul seba, ale aj ďalších pop-artistov ( Roy Lichtenstein, Keith Haring, Tom Wasselmann ... ) do tej istej „ligy“, v akej sú už teraz napríklad H. Matisse či P. Picasso. Verifikáciou tejto mojej úvahy je jasná demonštrácia nižšie uvedených diel a ich predajných – vydražených cien ! A v tejto rovine úvah si dovolím ostať aspoň do najbližších jarných aukcií v roku 2011 a počkať si, na ktorej TOP priečke sa opäť umiestni Andy Warhol ako najlepšie zarábajúci umelec po smrti. Ak máte pocit, že táto krátka štúdia udalostí z posledných siedmych dní na umeleckom trhu je príliš o biznise, tak opakujem výrok zo začiatku: „Biznis art je krok, ktorý nasleduje po umení“ – Andy Warhol

 

Martin Cubjak, kurátor a galerista