Novinky

Analýza trhu s umenim za rok 2014

02.03.2016
Rok 2014 bol, podobne ako rok 2007, v mnohých aspektoch rokom rekordným. Pozrite si analýzu trhu s umením za rok 2014 najmä v kontexte s Andym Warholom, ktorý svetový trh s umením absolútne ovládol.

Trh s umením rekordne rástol, predali sa diela za 14 miliárd eur

13.03.2015
Trh s výtvarným umením vlani znovu zažil rekordný rok, keď sa na aukciách predali diela za 15,2 miliardy dolárov (asi 13,7 miliardy eur). Najžiadanejším umelcom na dražbách výtvarného umenia je podľa odborníkov Andy Warhol.

Andy Warhol Galéria Kassán

03.02.2015
Článok o Mihal Gallery na portáli AMIKASSA.SK.

OTVÁRACIA DOBA:
Pred návštevou je potrebné sa telefonicky ohlásiť na t.č. 0908 976 609 a dohodnúť si termín a počet návštevníkov.

Životopis Steve Kaufman

(1960 - 2010)

 

Patril k špičkám súčasného svetového postpop-artu, ktorého diela sú nielen v prestížnych súkromných zbierkach, ale aj v zbierkach mnohých významných umeleckých inštitúcií. Narodil sa 29. decembra 1960 v Bronxe v New Yorku. Už keď mal Steve Kaufman 15 rokov, bol v známej grafitty skupine, ktorá vystavovala vo Whitney Muzeum v New Yorku.

 

V roku 1978 sa stretáva s Andym Warholom a stáva sa jeho aktívnym asistentom až do Warholovej smrti. Bol to práve Kaufman, ktorý predal niekoľko Andyho diel Calvinovi Kleinovi a Steve Rubellovi. Spolu s Keithom Haringom patril medzi aktívnych členov spolku boja proti AIDS. Po smrti Andyho Warhola si zriaďuje vlastné štúdio a otvára výtvarnú tému o ľuďoch, žijúcich na okraji spoločnosti.

 

V roku 1989 vytvára 3 portréty anonymných bezdomovcov, ktorých vizuály boli umiestnené v 46 mestách na rôznych autobusových linkách. Výťažok z predaja a propagácie - 4,72 miliónov dolárov - venuje charite zaoberajúcej sa podporou pre bezdomovcov. V roku 1990 realizuje predaj nedokončených Warholových portrétov na žiadosť jeho klientov. O rok neskôr dostáva cenu – Undergroundový umelec roka v USA – najmä za svoje aktivity v oblasti AIDS, pomoci bezdomovcov a boja za rasovú harmóniu.

 

V roku 1994 presťahoval svoje štúdio do Los Angeles, kde začína pracovať na dlhodobej výtvarnej téme: Comic Book Pop Art. Zároveň sa intenzívnejšie venuje portrétovaniu slávnych a známych osobností v kontexte odkazu svojho „učiteľa“ Andyho Warhola. Známe sú aj jeho výtvarné experimenty, na ktoré pozýval deti z väzenia, predtým pôsobiace v rôznych mestských gangoch. Po roku 1995 spolupracuje s vplyvnou galériou Martin Lawrence v Los Angeles, vytvára charitatívne programy so starostom mesta, prijíma za svojich externých pomocníkov 200 detí z väzenia a vytvára portréty Marilyn Monroe, Johna Travoltu, Franka Sinatru, Beethowena a mnoho ďalších, ktoré v tej dobe veľmi rýchlo expandovali v rámci galerijného predaja.

 

V roku 2004 už spolupracuje so 754 deťmi, bezdomovcami a väzňami, ktorí participujú na jeho téme „Portrét a Collage“, v ktorej sa Kaufman pokúša vnášať do portrétu danej osoby nové prvky s cieľom nie dehonestovať, ale podporiť význam portrétu, čím vlastne vytvára platformu pre novú podobu konceptuálneho prístupu v kombinovanej maľbe na plátne. V máji tohto roku sa začala jeho výstava v Coca-Cola Museum of Contemporary Art, kde v prvý deň múzeum navštívilo 17,600 ľudí. Riaditeľstvo múzea verejne prehlásilo, že v priebehu 3 mesiacoch očakávajú viac ako 500.000 návštevníkov.

 

Steve Kaufman zomrel 12. februára 2010 v Colorade.

 

Jeho diela sa v súčasnosti stávajú veľkým hitom a Kaufmanove obrazy sú zastúpené v súkromných zbierkach napríklad Billa Clintona, Baracka Obamu, Bona z U2, Eltona Johna, rodine Franka Sinatru, Toma Johnsa, Bruca Springsteena, Tonyho Safraziho, vo Vatikánskom múzeu portrét Jána Pavla II., vo všetkých najvýznamnejších amerických múzeách a galériách. Mnohý ho vedľa Damiena Hirsta pokladajú za Andyho Warhola súčasnej doby. Záujem o jeho obrazy na trhu s umením raketovo stúpa, čo potvrdzuj predaj jeho diel na početných aukciách súčasného umenia, ako aj predaj jeho obrazov na svetových veľtrhoch.

 

Vrátiť sa do galérie